Ockham'ın Usturası Nedir

Occam's Razor Nedir ?

Occham'ın Usturası teorisi temel olarak "her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır" felsefesi üzerinde şekillenir.Yani Ockham'ın Usturası Sonucunu bildiğiniz ama nasıl meydana geldiğini bilmediğini olguların en basit açıklaması genelde en doğru olandır tezidir.
Örneğin dünyanın çeşitli yerlerindeki binlerce yıl önce yapılan pramidlerin yapısının neden Piramid şeklinde olduğunun bir çok açıklaması vardır. bunlardan birisi uzaylıların yaptırdığı diğeri ise mevcut imkanlar çerçevesinde sadece taş kullanılan yapılarda en yükseğe ulaşmanın en sağlam yolunun piramit şekli olduğudur. İşte sizce en basit ve akla yatkın açıklama hangisi ise aslında doğru cevapta odur.

Örneğin bir seçim zamanı meydanları dolduranların sayısı vatana hizmet etme aşkımıdır yoksa parti belediyelerin zorla topladığı ve menfaati olanlarla düşük iq luların oluşturduğu bir kalabalık mıdır.

Bir seçim sonucunda görev süresince alınacak maaştan daha fazla tanıtım parası harcayan birisine hizmet aşkı olduğuna inanmak mıdır doğrusu yoksa altında başka sebeplermi taşımaktadır.

Bir belediyeye iş başvuru yaptığınızda yeteneğinize göre mi alırlar yoksa torpilinize göremi alırlar.

Ockham'ın Usturası kısaca aptal değilsen aklın yolu birdir der.

0 yorum: