Ön Yargılı Cehalet Nedir ?

Cahil, Cehalet, Aptal Nedir ?

"Bir ülkeye en büyük zararı aptallar ve cahiller verir."

İlk önce anlam karmaşası olmaması için gerçek anlamlara bir bakalım.Cahil : Bilmediğini bilmeyen. Bilmediğinin farkında olmayan.

Ümmi : Okumamış.

Aptal : Olasılık algılaması düşük olan insan.

Cehalet : Bilgisizlik.


Bilişsel Cimrilik (Ön Yargılı Cehalet) Nedir ?

Bilişsel Cimrilik (Ön Yargılı Cehalet) : Bir şeyi bildiğine inanıp daha fazla öğrenmeyi ret etmektir.

Cehalet yada cahillik; bilgisizlik hali olarak tanımlanabilinir.  İnsanın farkında olmama halini betimler. Cahil, bilgisiz kimse; cühela, cahiller demektir. Budala, enayi, nadan, ümmi, toraman, aptal, yobaz sözcükleri ile karıştırılmamalıdır. Köktürkçe “biligisiz” sözcüğü ile karşılanan anlam, 13. yüzyılda Arapça cāhil (bilmeyen) sözcüğü ile dilimize geçmiştir.

Örneğin Lozan antlaşmasında gizli maddeler var. Tamamda Antlaşmanın orijinali ortada 13 madde altında karar alınmış , hiç uğraşma gir wikiye zaten Türkçe oku. Yada bizdeki boru kullansak süper güç oluruz. Kullan ozaman.  Gir periyodik cetvele bor nedir bak hiç olmazsa bir kimya mühendisine sor da ne olduğunu öğren. Rusya ile en iyi doğalgaz anlaşmasını biz yaptık. İyi de diğerlerinin yaptığı anlaşmalar ortada girip baksana faklarına. vs. vs.

İşte bir kişide yada toplumda ön yargılı cehalet varsa bu kullanılır. Kimse başkasının kendisinden daha değerli yada daha yüksekte olmasını istemez , sen kendini avuturken seni kandıranlar da sefasına bakar.
Cahil İnsan Nasıl Kolay Kandırılır ?

1- Bilgi kaynağı güvenilir mi ?
Cahil bir adam akademik kaynağa değil eniştesini söylediğine inanır , sonra çiftlik banka para kaptırdık der. Zararı kendi cahilliğinde aramaz.

2- Başkaları inanıyor mu ?
Çoğunluk söyledi diye bir şeyin doğru olması gerekmez. Televizyonların hepsi otomobil fiyatları düştü diye haber yapsa bile 100 birim zam yapıp 60 birim indirim yaptı diye bir malı 40 birim fazla ödeyerek aldığında indirim aldınığını sanmak gibi saçma bir durumdur.

3- Destekleyecek kanıt var mı ?
Bir ürünün içinde ne kadar çok sahtekarlık varsa okadar konu ile alakasız ünlü bir isme reklamını yaptırırsan cahilin kanması okadar kolay olur. Kanıt olarak o konu ile ilgili bir merkez değilde, para için reklama çıkan ünlü biri kullanmak cahili daha kolay kandırır. Örneğin sahte bal reklamlarında güvenilir bir araştırma merkezinin sonuçları değilde, ünlü birisinin bal yalayıp çok güzel demesi.

4- İnandığım şeylerle uyumlu mu ?
Mesela ayda 100 dolar ver 500 dolar kazan, işte bu olabilir . Ama ayda 100 dolar ver 1milyar dolar kazan . Yok işte bu inanılmaz gelir. Örneğin Ponzi oyunları.

5- İyi hikaye içeriyor mu ?
Mesela Babun olayında kan verilmesi için insanların kandırıldığı hikayeler. (Televizyonun diğer isminin "cahil kandıran" olduğunu hatırlatalım.)

6- Kıtlık vurgusu var mı ?
Bu teklif bir tek size geçerli , son bir hafta, vurgun oldu soğan üretimi azaldı... Tamamda indirim yaptın anlarımda diğer zaman kazık niye soktun onu anlatan olmaz.Ne kadar cahilsen daha kötüsü önyargılı bir cahilsen kandırılman da o kadar kolay olur ama sen iş işten geçmeden kandırıldığını kabul etmez hatta inanmazsın. Daha beterleri işi yobazlığa vurup ışık tutanların yalan söylediğini ve kendisinin iyi olmasını istemediğini savunurlar. Olay bitince kazık atanları suçlar ama kazık yemeye sebep olan at gözlüğü takanları ve cahilliği suçlamazlar.

Tamam da paşam, bu ön yargılı cahilde oy veriyor sende, ama olurya bu ön yargılı cahillerin sayısı normal insanların sayısını geçerse, işte o zaman sen kitap okumaktan gözleri bozarsın, o cahil torpille senin yerine işe girer sonra o gözlerden sadece yaş akar. Ne yapmalı ön yargılı cahili az olan bir toplumdaysan çok çalışmalı, ön yargılı cahili çok olan bir toplumdaysan oradan kaçar gibi uzaklaşmalısın. Çünkü CAHİLİYET İÇİNDE UYUYAN MİLLETLER, YA ÖLÜR YA DA KÖLE OLARAK UYANIRLAR !Bilmeyen ve bildiğini zanneden bir aptaldır. Ondan uzaklaşın.
*
Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen bir cahildir. Ondan sakının.
*
Bilmeyen ve bilmediğini bilen bir talebedir. Ona öğretin.
*
Bilen ve bildiğini bilmeyen niyamdadır. Onu uyandırın.
*
Bilen ve bildiğini bilen akıllıdır. Onu izleyin.

0 yorum: