Dizüstü Bilgisayar Bataryası Ne Kadar Aşınmış Öğrenmek

Laptop Batarya Ömrünü Ölçmek


Dizüstü bilgisayarlarımız (notebook, laptop, tablet vb.) içerisinde kullanılan piller belirli bir ömre sahipler. Bu kullanım ömürleri şarj-deşarj döngüsünde her geçen gün kullanım kapasitesinden kaybederler.

Özellikle ikinci el bir dizüstü bilgisayar alırken yada kullandığımız bir laptopun pilinin durumunu bilmek önemlidir.

Açıklamaya geçmeden önce çok sık yapılan bir hatayı da açıklayıp düzeltelim. Genelde insanlar laptop bataryalarını söküp kullanıldığında pilin ömrünün uzayacağını zanneder. Notebooklarda kullanılan piller aynı cep telefonu pili gibi Lityum-İyon yapıdadırlar. Yani hiç kullanılmasa da zamanla ömürlerini yitirirler. Ayrıca laptop bataryalarında prizden gelen akımı düzenlemek için koruyucu röleler bulunmaktadır. Eğer bataryası sökülmüş bir laptopu direk prizden çalıştırırsak çoğu laptop anakartında şarj girişinde bu röleleri kullanmadıklarından akım değişimleri ve elektriğin subraj etkisinden bilgisayar kompanetlerinin daha hızlı yıpranmasına neden olabiliriz. Ayrıca tüm dizüstü bilgisayarlarda aynı cep telefonlarında olduğu gibi şarj dolunca pil üstünden akım geçirmeyi engelleyici yapıdadır. Kısaca bataryamızın bitik bile olsa sürekli cihazda takılı olmasını öneririm.


Dizüstü Bilgisayar Bataryası Kapasitesini Öğrenmek


cmd > Yönetici olarak çalıştır > powercfg -energy -output c:\pil.htmlYolunu takip edip 1-2 dk Windows'un verileri almasını bekliyoruz. Ardından

Bilgisayar > C: > Pil

Alanında " Güç Verimliliği Tanımlaması Raporu " olarak bir HTML dosyası oluşturulmuş olacaktır.Bu dosyayı açtığımızda bize bir çok faydalı bilgi sunmaktadır. Batarya kapasitemizi öğrenmek için

Ctrl+ f  > tasarım

diye aradığımızda bize

Tasarım Kapasitesi : Pilin tam kapasitesi
Son Tam Dolum : Pilin mevcut kapasitesiBilgilerini verir. Burada Tasarım Kapasitesi 4000, Pilin mevcut kapasitesi 2000 gösteriyorsa pilin %50 ömrünün bittiğini anlayabiliriz.


Yorumlar

 1. gerçekten faydalı ve özgün bir yazı olmuş tebrikler

  YanıtlaSil
 2. Bunun yanında biraz daha kolay bir yol olarak BatteryInfoView gibi araçlarda kullanıalbilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet programdan haberim var, makaleye ekleyim mi derken sizde bahsetmişsiniz teşekkürler.

   Sil
  2. Yanıtınız için ben teşekkür ederim. Bir katkım oldu ise ne mutlu bana :)

   Sil
  3. Bilgi güçtür, teşekkürler :)

   Sil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺