Dizüstü Bilgisayar ve Masaüstü Sistem Toplama Tavsiyesi (2020)


İş, oyun, ofis, internet, multimedya ... için Dizüstü (Laptop, Notebook, Ultrabook, Tablet) Bilgisayar ve Masaüstü Sistem Toplama Rehberi (2020)

Yeni bir bilgisayar toplamak isteyen yada hazır bir bilgisayar almak isteyen herkes sistem bileşenleri içinde , çok fazla donanım çeşidinin ve kaliteyi belirleyen ayrıntının arasında doğru seçimi yapmak ister. Teknoloji takipçilerine "Hangi bilgisayarı (laptopu / dizüstünü) almalıyım ? Nasıl bir bilgisayar toplayım ?" diye araştırma yapar.

Bir bilgisayar alınırken dikkat edilecek en önemli nokta ise Fiyat / Performans dengesinde, en uygun seçeneği seçmek ve sonuçta alınan pc'nin yıllarca sorunsuz ve yeni teknolojilerin gerisinde kalmayacak bir şekilde görevini yerine getirmesidir.

Bizim bu yayını yapmamızdaki asıl amaç; en güçlü yada en ucuz bilgisayarı önermek değildir! Buradaki asıl amaç her işin üstesinden gelebilecek ve değişen teknolojinin ardından en az dört yıl yükseltme veya değiştirme ihtiyacı olmadan kullanılabilecek en uygun konfigürasyonu oluşturmaktır.
(Yoksa merak etmeyin bizde biliyoruz en düşük bileşenlere en üst ekran kartı takıp, oyun oynatsın yeter demeyi ama bu sık yapılan bir yanlıştır. Teknolojinin hızla ilerlemesi nedeni ile çok kısa zamanda herhangi bir bileşende oluşabilecek dar boğaz sonucunda tüm sistemi en baştan değiştirmeye neden olacaktır.)

Kullanım amacı yada fiyat konumlarına göre kişisel değişimler yapılabilir, biz en optimize olanları bir liste oluşturarak öneri şeklinde faydanıza sunuyoruz.

Özetle önerdiğimiz listenin üstünde alacağınız her bilgisayar donanımı (bileşen özelliği) sizi uzun yıllar mutlu ederken, altında yapacağınız seçimler zamanla kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecektir.DİZÜSTÜ (LAPTOP, NOTEBOOK, ULTRABOOK, TABLET PC) BİLGİSAYAR SİSTEMİ SATIN ALMA ÖNERİSİ (Minimum)İŞLEMCİ (CPU) : Intel Core i5  6.nesil  ve üzeri ...

EKRAN KARTI (Graphics Card) : Dahili GPU ve üzeri ...

BELLEK (RAM) : 8 GB DDR4  ve üzeri ...

SABİT DİSK (Harddisk) : 480GB SSD (Okuma 450MB / Yazma 450MB) ve üzeri ...

EKRAN : Mat + LED + IPS + FHD (1920x1080p) ve üzeri ...

TASARIM VE MARKA : Kişisel tercih !MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR SİSTEMİ TOPLAMA ÖNERİSİ (Minimum)


İŞLEMCİ (CPU) : Intel Core i5  5.nesil / AMD Ryzen 3  2.nesil ve üzeri ...

ANAKART (Motherboard) : İşlemci ile uyumlu giriş seviyesi ve üzeri ...

EKRAN KARTI (Graphics Card) : Nvidia GTX1050 Ti / AMD RX470 ve üzeri ...

BELLEK (RAM) : 8 GB DDR4 ve üzeri ...

SABİT DİSK (Harddisk) : 480GB SSD (Okuma 450MB / Yazma 450MB) ve üzeri ...

SOĞUTMA : Varsayılan Soğutucu ve üzeri ...

PC KASASI : İçerisine en az toz alan tasarımlar !

GÜÇ KAYNAĞI (Power Sub) :  80 Plus 500W ve üzeri ...

MONİTÖR : LED + IPS + FHD (1920x1080p) ve üzeri ...
Profesyonel bir iş yapmıyorsanız, artık sadece monitör özelliği olan bir ekrana yatırım yapmak mantıksızdır. Bunun yerine PC çıkışlarının niteliklerini destekleyen TV/Monitör (Sıradan televizyon değil, IT ürün diye isimlendirilen Televizyon+Monitör) alınır.

TASARIM VE MARKA : Kişisel tercih !


Not: Bir ürün alırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus sadece fiyatı değildir! En önemli husus Güvenilirlik (Arızasızlık), Toplam Edinme Maliyeti ve Planned Obsolescence (Planlı Eskitme) ayrıntılarıdır !

Yorumlar

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺