Tampermonkey Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

En Popüler Chrome Eklentisi Tampermonkey

Tampermonkey; Chrome, Firefox, Opera tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilen bir betik çalıştırma yazılımıdır. Bu yazılım, kullanıcının web sayfalarının özelliklerini değiştirmek için Script kullanmasına olanak verir.

Tampermonkey İle Neler Yapılabilinir?

Tampermonkey bir internet sitesinin normalde yapmanıza izin vermediği özellikleri yapmanıza imkan sağlar. Örneğin;
* Online bir oyunda sınırsız can elde edebilir.
* Bir video altındaki beğen butonuna bir kere basabilirsiniz. Tampermonkey kullanarak ekleyeceğiniz bir script ile bir çok kez beğen butonunu kullanabilirsiniz. 
* Instagram gibi sosyal platformlarda yüklenen resimlerin tam boy olarak görmenizi sağlayabilirsiniz. 
* Facebook videoları yarım ses düzeyinde başlatabilirsiniz.
* Bir internet sitesindeki gereksiz ögelerin yüklenmesini engelleyebilirsiniz.
* Üye olmadan gözükmeyen yada URL kısaltılmış linkleri direk görebilirsiniz.
* Twitch yayınında her yerden çıkan gereksiz öğeleri gizleyebilirsiniz. 
Gibi aklınıza gelen binlerce şu özellik olsa da bu online oyun yada site şöyle çalışsa dediğiniz her türlü özelliği tarayıcı üstünden yapmanıza olanak veren bir betik çalıştırma tarayıcı eklentisidir.


Tampermonkey Tarayıcıma Nasıl Eklerim ?

Chrome, Firefox veya Opera web mağazasından uzantı şeklinde kolayca eklenir.


Burada ufak bir uyarı yapalım. Kod okumayı bilmiyorsanız, size tavsiyem güvenlik açısından  Tampermonkey eklentisini aktif kullandığınız tarayıcıya yüklemeyin. Bunun yerine ikinci bir tarayıcı kullanın.

Tampermonkey Nasıl Kullanılır ?

Eklediğiniz Tampermonkey tarayıcı uzantısına isterseniz ihtiyacınız olan sıfırdan bir script yazabilir yada önceden yazılmış bir script'i Tampermonkey içine yükleyebilirsiniz.Tampermonkey > Yeni Betik Ekle... yolunu izleyerek sıfırdan bir script yazıp kayıt edebilir yada internetten özellikle github 'dan hazır yazılmış bir JavaScript betiği buraya kopyalayıp kayıt ederek çalıştırabilirsiniz.

Tampermonkey Kullanıcı Betiği Bulmak

Hiç script yazmayı bilmesenizde hazır yazılmış kullanıcı komut dosyalarını kolayca Tampermonkey içine yükleyip çalıştırabilirsiniz. Bunun için Google arama yapabilir yada kullanıcı Script sitelerinden hazır betikleri Tampermonkey içine yükleyebilirsiniz.
En çok kullanılan kullanıcı script 'lerini bulabileceğiniz siteler.

Tampermonkey Kullanıcı Betiği Eklemek ve Çalıştırmak

https://greasyfork.org/tr/scripts sitesine girdiğinizde sizlere binlerce script sıralanacaktır. İster buradaki script'leri isterseniz arama bölümünden istediğiniz script'i Tampermonkey içine entegre edebilirsiniz.Varsayalım internet sitelerinin benim verilerimi işlemesini istemiyorum.
https://greasyfork.org/tr/scripts  sitesinden ilgili betiği bulup tıklıyorum.Bu scripti kur > Yükle yolunu izlediğimizde script Tampermonkey içine kurulmuş ve çalışmaya başlamış olacaktır.Tampermonkey Kullanıcı Betiği Kullanmak

Yüklediğiniz script ne yapmak istiyorsanız Tampermonkey Kontrol panelinden betiğin etkin olduğunu kontrol ederek. İnternet sitesi, web uygulaması yada online bir oyuna girdiğinizde Tampermonkey eklediğiniz betik ile hangi özellik eklemişseniz başka bir işleme gerek kalmadan onu kullanmaya başlıyorsunuz.


Özetle Tampermonkey ile kendinize özel tarayıcı eklentisi oluşturmuş oluyorsunuz.


Yorumlar

  1. benim aradığım şey greasyforkda kodlar var zaten iyide benim aradığım kod nasıl yazılır tampermonkeye ben hazıra kaçmayı sevmiyorum bunu bi yöntemi yok mu?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kodlama biliyorsanız en basiti notepad++, kodlama bilmiyorsanız önce kodlama öğrenmek gerekir.

      Sil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺