Blogger Eklentilerini Mobil Temada Göstermek Yada Gizlemek


Blogger Eklentilerini (Gadget/Widget - HTML/Javascript) Mobil Platformlarda Çalıştırmak Yada Kapatmak

Cep telefonundan internet kullanımı toplam trafiğin yarısını oluşturmaya başladı. Dolayısıyla internet sitelerinin mobil arayüzlerinin masaüstü arayüzünden farklı şekillerde tasarımının hesaplanması gerekiyor. Bunu temalarda flex (relative, responsive) yapılar uygulayarak çözsek de cep telefonlarının ekran ebatlarından dolayı genelde sayfaların yapısı çok fazla uzamaktadır. Bu da en başta sayfa açılış hızını olumsuz etkilemektedir. Bu sorunu azaltmak için mobil arayüzde istediğimiz eklentileri gizleyebiliriz.
Yada bazı durumlarda mobil arayüze özgü bir eklentiyi sadece mobil platformda çalışmasını isteyebiliriz.

Blogger Eklentilerini (Gadget/Widget) Sadece Mobil Platformda Gizlemek


Blogger > Tema > HTML'yi düzenle yolunu izleyerek Ctrl+f  yardımı ile masaüstünde göstermek ve ayrıca mobilde gizlemek istediğimiz widget'in adını aratıyoruz (yada widget'e atla yolunu izleyerek istediğimiz eklentiyi bulabiliriz). Bulduğumuz satır numarasına tıklayarak satırı genişletiyoruz.
<b:includable id='main'> kodunun hemen altına

 <b:if cond='data:blog.isMobileRequest == "false"'>


kodunu ekliyoruz.

</b:includable> kodunun hemen üstüne

 </b:if>


kodunu ekleyip kayıt ediyoruz.Artık düzenlediğimiz eklenti mobil arayüzde görünmeyecek ve sadece masaüstü arayüzde çalışacaktır.Blogger Eklentilerini (Gadget/Widget) Sadece Mobil Platformda Göstermek

Blogger > Tema > HTML'yi düzenle yolunu izleyerek Ctrl+f  yardımı ile masaüstünde gizlemek ve ayrıca sadece mobilde göstermek istediğimiz widget'in adını aratıyoruz (yada widget'e atla yolunu izleyerek istediğimiz eklentiyi bulabiliriz). Bulduğumuz satır numarasına tıklayarak satırı genişletiyoruz.
<b:includable id='main'> kodunun hemen altına

 <b:if cond='data:blog.isMobileRequest == "true"'>


kodunu ekliyoruz.

</b:includable> kodunun hemen üstüne

 </b:if>


kodunu ekleyip kayıt ediyoruz.Artık düzenlediğimiz eklenti masaüstü arayüzde görünmeyecek ve sadece mobil arayüzde çalışacaktır.

Daha iyi bloglar için.
Yorumlar

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺