Bilgisayardan Gelen Dıt / Bip Sesleri ve Nedenleri

Bilgisayar Kasasından Gelen Dııııt / Biiip Sesleri ve Nedenleri

Bilgisayarlar açılış tuşuna basılıp başlatıldığında işletim sistemi devreye girmeden POST (power-on self-test) yani donanım uyumluluğunu ve hata olup olmadığını kontrol eder ve bir sorun yoksa speaker (hoparlör) tek bir bip sesi vererek görevine devam eder.

Eğer bir sorun varsa BIOS / UEFI (Basic Input Output System / Unified Extensible Firmware Interface) Beep (bip) sesi sizi uyarmaya ve sorunu anlatmaya çalışır. Burada bip seslerinin sayısı ve uzunluğu büyük bir önem arz etmektedir çünkü bu bip'lerin sayısı ve uzunluğu size sorunun ne olduğunu anlatmak içindir.Bilgisayarımızı açtığımızda kasanın içinden gelen değişik bib / dıt sesleri ve anlamları genelde şu şekildir.

1.) Sürekli Ses = Güç kaynağı arızası
2.) 1 uzun = Ram yenileme ( Bellek tazelenmesinde hata)
3.) 1 uzun, 1 kısa = Arızalı ana-kart veya ROM-Basic ( BIOS çipi arızası)
4.) 1 uzun, 2 kısa = Ekran kartı hatası veya dip switch (XT için )
5.) 1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
6.) 1 kısa = Normal Açılış
7.) 2 uzun, 1 kısa = Monitör adaptör ekran kartı senkro hatası (RAMDAC kaynaklı)
8.) 2 kısa = Parity (eşlik) hatası (hafıza-ram toplam / Bellek parity )
9.) 3 kısa = Belleğin İlk 64 K RAM hatası
10.) 4 kısa = Timer (Zaman sayacı) arıza hatası
11.) 5 kısa = İşlemci arızası (prosessor arızalı) veya video ram
12.) 6 kısa = Klavye işlemcisi hatası
13.) 7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT için)
14.) 8 kısa = Video Ram yanlış yazma ( Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası)
15.) 9 kısa = ROM bios toplam hatası
16.) 10 kısa = CMOS okuma/yazma hatası
17.) 11 kısa = Tampon Bellek Hatası

Ancak bilgisayarınızdan gelen bu bib seslerinin tam olarak ne anlama geldiği ise üretici ve sürüm numarasına göre değişiklik gösterebileceğinden bios üretici bilgilerinden arama yapmak ve doğru bilgiye ulaşmak gerekir. Ayrıca yeni nesil ekran kartlarında da hata mesajı olarak benzer bip'leme sesleri vardır. Bunları anakarttan gelen bip sesleri ile karıştırmamak gerekir.Bilgisayardan Gelen Dıt / Bip Sesleri ve Çözümleri

1. Hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15, 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.


POST Mesajları

Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Sık karşılaşılan Post hata mesajları ve çözüm yolları şu şekildedir.


BIOS ROM checksum error - System halted : BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

CMOS battery failed : BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

CMOS checksum error - Defaults loaded : Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

Floppy disk(s) fail : Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

Keyboard error or no keyboard present : Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

Memory test fail : POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

Hard Disk(s) Fail : Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirlenmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk olması muhtemeldir.The Diit / Beep Voices from the Computer and Their Reasons

Yorumlar

 1. Adsız6.10.12

  benim bilgisayarımdan uzun bip sesleri geliyor kaç kez söküp taktım durum umutsuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bakmak lazım, isterseniz BIOS BEEP CODES VIEWER ile tam olarak sorunu anlayabilirsiniz.

   https://www.rizonesoft.com/downloads/bios-beep-codes-viewer/

   Sil

Yorum Gönder

🔺 YUKARI ÇIK 🔺