Windows Yapışkan Tuşları Kapatmak

Windows'un yapışkan tuşlar diye adlandırdığı bir tuşa belirli bir sayıda basınca , o tuşa görev atamanıza yardımcı olan özelliğini basitçe kapatabilirsiniz.

Denetim masası > Erişim kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi >  Klavye Kullanımını Kolaylaştır

Devamını Oku

0 yorum:

Online Favikon Yapma Editörleri

Favicon yandaki resimde de gördüğünüz gibi kullandığınız tarayıcıda sayfanızı açtığınızda blog adı ve açıklamasının solundaki küçük simgedir.

Devamını Oku

1 yorum:


Dünya tarihi boyunca Türklerin hakim olduğu topraklar birleştirilerek bir haritada gösterilirse böyle bir görüntü ortaya çıkıyor. Başka hiç bir millet dünya üzerinde bu kadar geniş alanlara hakim olmamıştır. (Hakim olmak ile sömürgeciliği karıştırmayalım).

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_tarihi

Devamını Oku

0 yorum:

Türk Süper Kahramanlar

Hollywood'un süper kahramanlarını dünya üzerinde her yere empoze ettiği günümüzde. Onlarınkine pek benzemese de tüm dünya tanımasa da Yeşilçam'ın da süper kahramanları var. At üstünde günlerde yorulmadan acıkmadan yol gidebilen, tek bir yumrukla bir orduyu devirebilen, vücuduna 15 tane ok saplansa bile yine de ölmeyen süper kahramanlar bunlar. İşte Yeşilçam'ın çokğu 'kült' statüsüne geçmiş yeri doldurulamaz süper kahramanları.


Devamını Oku

0 yorum:


Angora Tavşanı

Ankara tavşanı, diğer adıyla Angora tavşanı uzun ve yumuşak tüyleriyle tanınır. Ankara keçisi ve kedisi gibi safkan tavşanlar, Ankara ilinden tüm Dünya'ya yayılmışlardır. En mehşur bilinen Angora kılı,angora koyunundan elde edilirdi ama sonradan(1700ler sonrası) angora tavşanı daha bilinir hale gelmiş,tüyünün sıcaklık hissinden dolayı daha çok tutulmuştur.(Sir Matthew McHammer'ın Seyahat Günlükleri-1678-2.cild).1700'lü yıllarda Avrupa'da Fransız yüksek tabakasının rağbet ettiği en popüler evcil hayvan olmuşlardır. 1900'lü yılların başında ise Amerika'da tanınmaya başlanmışlardır. Birçok varyetesi türetilmiştir. Fransız, Alman, Dev, İngiliz, Satin, Çin, İsveç, Finli türleri gibi. Yalnız yerel Amerikan tavşan besleyicileri klubünün (ARBA) kategorize ettiği İngiliz, Fransız, Dev ve Satin türleridir. Türkiye'de tüylerinin tekstil endüstrisinde hammadde olarak değerli olmasından ötürü besiciliği yapılmaktadır. Sıcak tutması açısından koyun yününden iki kat daha verimlidir. Lakin beslenmesi özellikle kırpılacak uzunluğa gelene kadar tüylerinin korunması zor, özel beslenme alanına ihtiyaç duyduğundan pek yaygınlaşamamıştır.

Kökeni Ankara olan Ankara tavşanının nesli 1723 yılında Türkiye'de tükenmiştir. Tarih boyunca Galatlar'ın bir boyu olan Tektosaglar, Frigler aynı dönemde İngilizdenizcileri tarafından Fransa ve Birleşik Krallık'a götürülmüştür. Yüzyıllar sonra Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı tarafından Türkiye'ye yeniden getirilerek Kayseri'de bir çiftlikte yeniden üretilmeye başlanmıştır. Bugün bu tavşan türü sadece yün üreticileri tarafından özel olarak yetiştirilmektedir. Dünyada Ankara tavşanı yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaktadır. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti, Fransa, Macaristan, Arjantin, Şili, Almanya, Brezilya bu tavşandan yün üreten başlıca ülkelerdir. Tavşan yününü işleyen en önemli ülkeler ise İtalya, Japonya, Almanya, Fransa, Hindistan ve Şili'dir. Dünyada Ankara tavşanı yünü üretiminin 8000-12.000 ton arasında olduğu tahmin edilmektedir. Üretimin %90'ı Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yapılmaktadır.

Ankara Adının Çapadan Geldiği Biliyormuydunuz ?

"Ankara ... birde denizi olsa" söylevini çok duymuşsunuzdur. Kalıntılarda Ankara 'nın bir zamanlar denize kıyısı olduğunu gösteriyor. bize göre uzak dünya yaşına göre yakın bir zamanda bugünkü Kızılcahamam sınırlarının sahil olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Ankaranın 1600 lü yıllara kadar büyük ormanlara sahip olduğu ve 1402 deki Ankara Savaşında Timurun Fillerinin bu ormanlarda sakladığı çok az kişinin bildiği bir ayrıntıdır. " Anadoluda meşe denizi var " ibareside o günlerden kalmış bir söylevdir.

Roma İmparatoru Gallienus döneminden bir Ankyra sikkesi, (Ankara'ya ismini veren çapa)Ankara, tarihi boyunca pek çok isimle anılmıştır. Şehir, Frigler, Galatlar ve Romalılar (Klasik, Helenistik ve Bizans dönemlerinde) tarafından gemi çapası anlamına gelen Ἄγκυρα (Klasik Yunanca'da Anküra okunur) olarak adlandırıldı; bu ad Latin harfleri ile Batılı kaynaklarda Ankyra ve Ancyra olarak yazılmıştır. Ankara, Arap kaynaklarında Beldei-el Selasil, Mamuriye ve Ma'muriye-i Selâse olarak geçer. Klasik Yunanca 'Anküra' olarak telaffuz edilen şehrin adı Araplarca korunmuştu, Türklerin Anadolu'ya gelmesinden sonra bu ad Ankara ve Engürü olarak değişime uğradı, Batı dillerine de Angora olarak geçti. Engürü adı Arapça ekiyle Engüriye olmuştur. Ankara'yı egemenliğinde tutan devletler tarafından basılan sikkelerde beliren resmî ad, Selçuklularda Ankara, İlhanlılar döneminde Engürü ve Engüriye, Osmanlı Devletinde Engürü ve Ankara olmuştur. Osmanlılarda 16. yy'dan itibaren şehrin adı resmen Ankara olmasına rağmen onu izleyen yüzyıllar boyunca halk tarafından Engürü, Batılılar tarafından ise Angora olarak adlandırılmaya devam etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra diğer adların kullanımı son bulmuş ve Ankara adı evrenselleşmiştir.

Roma imparatoru Caracalla (79-81) zamanında basılmış bir sikkede MHTPOΠOΛEΩC ANKYPAC (Metropolis Ankyras, yani Ankara Metropolisi) yazıyor.Ben seni Ankara'nın yağmurlu akşamlarında sevdim...


2 yorum:

Blogger da İnce Ayarlar

Blogspot ile birlikte gelen "Navbar", "Kaydol: Kayıtlar (Atom)"  ve  "Powered by Blogger" yazılarını, site daha profesyonel görünmesi için bir çok kullanıcı kaldırmak istiyor. Bir çok yöntem ve uygulamayla bu eklentiler kaldırılabilir. Her ihtimale karşı bir işlem yapmadan şablonun yedeğini almak, blogumuzu istenmeyen durumların çıkmasına karşı tedbirli olmamazı sağlar.

Devamını Oku

16 yorum:Gül dudaklarında çatlamış selvi düşlerin
Durduğum gözlerde artık sonbahar yağıyor.
Teninin kokusu beni içeriden sessizce ıslatan
Dev bir kasırga sanki tüm ışıkları kaplıyor.
Sesinin kıymetinden ayrılmak ne kadar zor
Pırıltılı kahkahalar artık gölgesini bırakıyor.
Saçlarının yansıması parlayan bir ateşböceği
Gönül perdesi o koyu kızıl alevde yanıyor.
Bu hasret garipliğinin yırtılmış gömleğimi
Sensiz açan gökyüzünün mavisi eskiyor.
Gecenin yarısında gözyaşının mürekkebi
Herkes kendi uçurumuna bir taş atıyor.


2 yorum:

Bilgisayar Recovery (Kurtarma) Kısayolları

Kullandığımız dizüstü bilgisayarlar sorun çıkartığında format atmak yerine alternatif olarak sistemi ilk duruma getirme yani resetleme imkanı vardır. Formatlamaya göre daha hızlı ve pratik bir yöntem olan  bu işleme Recovery ( Kurtarma, geri dönme, geri alış, kendine getirme, toparlanma) yani bilgisayarların donanımsal veya virüsler gibi yazılımlar sonucunda çalışmaz duruma gelmesinden kaynaklanan sorunlar için sistemi sıfırlamak, formata gerek kalmadan ilk alındığı duruma geri getirmek (Resetlemek) için kullanılır.

Devamını Oku

65 yorum:

Web Browser ( İntrnet Tarayıcısı) ; ana sayfa / giriş sayfası / başlangıç sayfası / açılış sayfası ... istemediğim başka bir site çıkıyor ve değişmiyor [kökten çözüm!].

Devamını Oku

60 yorum: