Ana içeriğe atla

Blog Yazarlarına Tavsiyeler 2


Başlıklı yazılarımızı paylaşmıştık. Bu yazıların devamı niteliğinde, blogunu açmış ve yazılarını yazmış ama geliştirmeyi ve daha fazla ziyaretçi gelmesini isteyen bloggerler için, tavsiyelerinizin devamını yazmak ve tecrübelerimizi paylaşmak istedim.
Bu yazımda sizlere; blogunun yapısını ve düzenini tamamlamış, lakin daha fazla düzenli ziyaretçi kazanmak ve daha fazla kişiye nasıl ulaşılabileceğini anlatmaya çalışacağım. Kısaca bu yazım yeni blogculardan ziyade en az iki yıl düzenli blog tutmuş kişilere fayda sağlamaya yöneliktir.

Blog Yazarı, En Bilinçli İnternet Okuryazarıdır

İlk önce bir şeyi kabullenmek gerekir. Hitap ettiğiniz toplumun kitap okuma alışkanlıklarını az çok tahmin etmeniz ve doğrultuda beklenti oluşturmak, gerçekçi bir yol haritası olacaktır... Eğer çok okuyan bir topluma hitap ediyorsanız emin adımlarla yükseliş sürecektir. Lakin okumayı sevmeyen cahilliği ile övünen bir toplumdaysanız maalesef blogunuz çok ağır bir trafik alarak ilerleyecek hatta bu yoğunluk zamanla azalabilecektir.

Yerli olarak en iyi veya en çok trafik alan kişisel bloglarının ki çoğu ile uzun zamana dayalı dostluklarımız ve tanışıklıklarımız mevcut. Üstüne organik trafik olarak TR de üst sıralarda olan kendi bloğumuda ekleyim (Her ne kadar yorum alanında karşılıklı iletişimi az bıraksak da , oda bizim eksiğimiz ama nedenleri var ). İstediğimiz yada daha doğrusu arzuladığımız izleyici kitlesine ulaşmış değiliz. Kısaca blogculuğun gidişatını ve beklentilerinizi ona göre düzenlemenizi tavsiye ederim.

Hepimiz zaman zaman bu işlere ara verdik, zaman zaman bizleri üzen mesajlar, trafik düşmesi, bir süre suskunluk yaşadık, ama bizi ayakta tutan olgu bu işi bir hobi olarak yapmamız ve blogculuktan lezzet duymamız oldu.

Benim blogculuğa başlamam forum dünyasının bir doyuma ulaştığını ve artık internet başında daha az zaman geçirmeye başladığım için kendi köşeme çekilmek ve bir not defteri gibi kullanmak için 2007 civarında başladım. Baktım ki gelen giden var, dedim şunu bir araya toplayalım düzenleyelim daha güzel bir sunum ile anlatım yapayım derken 2010 yılında webseyyahı blogu sizlere merhaba dünya diye yayın hayatına başladı. Yıllar geçince bir temizlik yapıp, arşivi düzenleyince WebKenti . Net olarak yayınlarımıza devam etme kararı aldık.

Şimdilik kendi halinde mümkün olduğunca düzenli ve faydalı içerik üretmeye çalışıyoruz.


Gelelim yazının başlarında da belirttiğim gibi bundan sonrası için blogculara trafiğin artması için ne yapmalısınız bölümüne. Eğer sadece kendiniz için açtığınız bir blogunuz yoksa , insanların size ulaşmasını sağlayan içerikler üretirseniz trafiğiniz artar. (Tabi ki önceden yazdığım diğer makaleleri okuduğunu ve yazıma ondan sonra devam ettiğini varsayıyorum). Yani bir örnek verecek olursak, benim teknoloji içeriği ağırlıklı blogum da en hızlı hiti bir soruna çözüm bulmuşsam ve internette benzeri veya daha iyi anlatanı yoksa o yazım hızlıca çok ziyaretçi topluyor. Örneğin bir notebook da işletim sistemi güncellerken bir sorun çıkmış arama motorlarında bunu aramış ama doğru düzgün bir çözüm bulamamışsak ve çözümü kendimiz keşfetmiş olarak bunu düzgün ve anlaşılır bir şekilde yazıya dökmüş resimlerle güçlendirmişsek, kesin o sorunu yaşayan bir çok kişi sizi arayıp bulup o yazının görüntülenme sayısını diğer içeriklere oranla daha hızlı yükseltiyor. Kısaca diğer insanlara faydası dokunacak , bir soruna çözüm gösterecek içerikler üretmeye önem verin.
Daha çok söylenecekler var ama en önemlisini izah etmeye çalıştım. Gerisini zaten daha önce söylediklerimizin tekrarına mühim gerekmediğinden , içeriği yinelemenin de bir anlamı kaidesi bulunmamakta.

Okuyucuya değer katan, faydalı bloglarınız olsun, Sağlıcakla kalın.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederiz. Umarız sizlere bir değer katma anlamında faydamız oluyordur.


Daha iyi bloglar için, bloğuna değer kat...

Yorumlar

Yorum Gönderme

🔺 YUKARI ÇIK 🔺