Windows 10 da Yapılması Gereken İnce Ayarlar


Microsoft, bazen işine öyle geldiği bazende tasarımsal farklılıklardan dolayı, yeni bir kurulum yapıldığında aslında neredeyse herkesin yaptığı ayarlamaları varsayılan olarak vermiyor.

Şimdi W10 için son kullanıcının işini kolaylaştıran ince ayarlamaları nasıl yapıldığına beraber bakalım.

Devamını Oku

0 yorum:

Opera Tarayıcıda VPN Nasıl Kullanılır ?


VPN nedir ?
VPN : Virtual Private Network yani Sanal Özel Ağ'ın kısaltılmasıdır. Kısaca Windows ve mobil cihazlarda güvenlik için internette gizlenme ve engelleri aşma yöntemidir.

Devamını Oku

0 yorum:

Forumlar, Bloglar, Sosyal Ağlar ve Gelecek


Bu yazıyı yazmamdaki asıl sebep son zamanlarda büyük bir hız ile kapanan blog ve forumların üzücü vedaları oldu.
Biraz başlara 2000'li yılların başına gidelim. İnternet yeni yeni palazlanırken mIRC ortalığı kasıp kavuruyordu. Çok geçmeden ICQ ve benzerleri çıktı. Kısa süre sonra MSN messenger bu gidişata son verdi.

Devamını Oku

1 yorum:

Saç Ve Zeka


Başlık enteresan oldu. Hem kel hemde düşük zekaya sahip bir alt kuşak gelmesi aslında dedelerimizin suçu. Ve dolayısıyla şuan ki orta kuşağın emeklilik zamanlarında alttan gelen nesil yeterli zekaya sahip bireyler çıkaramayacağı için rahat bir eknonomi ve güzel bir dünya bırakma olasılıkları düşük.

Devamını Oku

1 yorum:


Küçük Resmin Büyük Parçası


Büyük resmin bir parçasını gördüğümüzde kaçımız köklerini anlayabiliyoruz ki ?

Devamını Oku

0 yorum:

Kod (Code) ve Gelecek


Kod: Yazılım dillerinde belli durumları içerisinde barındıran tümcelere (simge, harf, sözcük ya da sözcük gruplarına) verilen isimdir. Bu tümceler hangi durum karşısında nasıl bir tepki verileceği gibi daha birçok yazılımsal fonksiyonu yerine getiren yapılardır.
Devamını Oku

1 yorum:

Crafts Needed by Artificial Intelligence 2


Sizler ile daha önce Yapay Zekanın Yapması Gereken Meslekler 1 makalemizi paylaşmıştık. Çevremizden yada günlük hayatımızdan karşılaştığımız olaylar ve izlenimler bu listeye bir kaç mesleğin daha eklenmesi gerektiğini düşündürdü ve konuyu siz değerli takipçilerimizle paylaşmak istedik.

Devamını Oku

2 yorum:

Turing Testi ve Dahası


Turing testi, ilk olarak 1950 yılında Mind adlı felsefe dergisinde ünlü İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing'in Computing Machinery and Intelligence başlıklı ünlü makalesinde sözü edilen kavram.

Devamını Oku

0 yorum:

Zeka, Ahlak ve Eğitim


İnsan sosyal bir varlık... Seçemediği bir çok etmen ve kendisinin olduğu yeri belirleyen seçimleri...

Devamını Oku

0 yorum:

Âlimin Suyunun Suyu


Alimler; asırların, devirlerin ışıklarıdır. Her alim; zamanının insanları aydınlatan bir kandilidir.

Âlim ile sohbet etmek lal-ü mercan incidir, Cahil ile sohbet etmek günde bir can incitir.

Âlim ile oturan alır mertebe, Cahil ile oturan döner merkebe...

Devamını Oku

0 yorum:

Cahil Paradoksu


Cahil : Bilmediğini bilmeyen.
Ümmi : Okumamış.

Yani cahil ile ümmi farklı anlamları ve olguları kapsar.

Devamını Oku

0 yorum:

Zeka, Ahlak ve Eğitim


İnsanı oluşturan temel iki değer. Aslında her şeyin özünde bu iki ayak üstünde duruyoruz. İlk önce 80'e 20 kuralını hatırlayalım.

Devamını Oku

0 yorum:

Yapay Zeka Ve Hayal Gücü


Yapay Zeka, insanoğlunun kendinden başka düşünebilen bir varlık ortaya çıkarabileceğini Futuristler, filozoflar ve alimler hariç kimsenin rüyasında bile görmediği bir kavram.

Devamını Oku

0 yorum:

Evrensel Standardizasyonlar Olmalı


Globelleşen dünyada , eskiden kalma ölçü birimlerindeki farklılıklar hatta mantıksızlıklar, tüm dünyada aynı sonuçlar verebilecek değerler ile değiştirilmeli.

Devamını Oku

1 yorum:

Dolar Dolmaz ...


Globalleşen dünyada bazı değerleri anlamak için aynı matematikteki gibi bir sabit belirleyip buna karşılık gelen doğrusal sonuçlar neler diyor ve neler yapmalıyız beraber bakalım. Neden $ sabiti aldık sanırım açıklamaya gerek yok :)

Devamını Oku

0 yorum:

PPTP VPN Nedir ? Nasıl Kullanılır ?


PPTP : Point-to-Point Tunneling Protocol yani Noktadan Noktaya Tünel Protokolü

VPN : Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ'ın kısaltılmasıdır
Devamını Oku

0 yorum:

Demokrasi, dünyadaki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir.
Genellikle devlet yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen, üniversiteler, işçi ve işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurum ve kuruluşlar da demokrasi ile yönetilebilir.

Devamını Oku

2 yorum:

Occam's Razor Nedir ?


Occham'ın Usturası teorisi temel olarak "her şeyin birbirine eşit olduğu bir ortamda, en basit açıklama doğruya en yatkın olandır" felsefesi üzerinde şekillenir.

Devamını Oku

3 yorum:

Hindistan Etkisi ( Indian Effects ) Nedir ?


Bütün dünyayı gezmek, bütün kitapları okumak ve büyük resmi bilmek gerekir. Henüz bu hayalimi gerekleştiremesemde çok fazla yerde bulunma şansım oldu. Bence bir yeri gezmek demek, oranın yerel halkı gibi bir süre yaşamak demektir.
Devamını Oku

1 yorum:

Dünyada tartışmasız en çok takip edilen spor branşı futbol. Bir toplum bilimci ve kişisel gelişim uzmanı olarak futbolun popüleritesinin ve seyir zevkinin nasıl artırılabileceği hakkında düşünmeye başladığımda, daha önce spor alanında özellikle Amerikada yapılmış incelemelerde insanların bir konuya odaklanma ve sıkılmama süreleri ve izlediklerinden beklentileri...


Devamını Oku

0 yorum:

Blogger Ana Sayfada Eksik Kayıt Görünmesi Çözümü


Blogger altyapılı sistemlerde, ana sayfada istenilen sayıda kayıt gösterimi yapılabilir. Bir çok yerden anasayfa da (home, açılış ekranınında) gösterecek ana sayfadaki kayıt sayısı ayarlanabilir.

Devamını Oku

15 yorum:


Uzun zaman Amerika da yaşayınca cebinde ki hikayeler de birikmiş oluyor. Özellikle insanlar televizyonda kusursuz zannetdikleri dünyalar hakkında bir şeyler dinlemeye bayılıyorlar.

Devamını Oku

0 yorum:

Administrator Alet Çantası


Alet çantasında bulunması gereken yardımcı programlar sunan faydalı siteler.

Devamını Oku

0 yorum:

Google Chrome da Silinen Yer İmlerini Geri Getirmek


Google Chrome da bilerek yada istemeden yer imlerini (Bookmark) silinirse bunu backup (yedek) klasöründen yeniden geri getirebiliriz.

Devamını Oku

0 yorum:

Sibernetik İnternet Nedir ?


Sibernetik (Yunanca kybernétes: "dümenci") veya güdüm bilimi; canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bilim dalıdır.

Devamını Oku

1 yorum:

Sosyal Ağlardaki Tüm Hesabları Kolayca Silmek


Sosyal paylaşım siteleri ; onlarsız olmuyor, onlarla hiç olmuyor. Özellikle iki dev Alphabet (Google) ve Microsoft (Facebook) illaki birilerinin çevresinde her şeyi görmek ve bilmek isteyen o koca tek gözün en büyük oyuncuları.

Devamını Oku

0 yorum:

Torrent Nedir ?


Torrent kısaca dosya paylaşma ortamıdır. Yani basitçe uzaktan bağlantı ile dosya indirmek diye özetleyebiliriz.

Devamını Oku

0 yorum:

Maymun Testi Nedir ?


Alfred Binet, dünya üzerinde ilk zeka testini tasarlayan kişidir ( Binet-Simon Testi). Düşünce, düşük ve geri kalmış zeka seviyesinde olan çocuklara iyi bir eğitim vermek amaçlı çalışmalar sonucu IQ testi ortaya çıkmıştır. Binet’in bulduğu bu zeka testi, öğretmenleri tarafından ayrılan aynı yaştaki öğrenciler üzerinde kullanılmaya başlandı. Bundan sonra testler daha fazla soru ile kullanılır oldular.

Devamını Oku

2 yorum:

Eğitimin Önemini Tam Anlamak için Zeki, Ahlaklı ve Eğitimli Olmak Gerekir !


Uzun zaman önce bir tarih hocamızın anlattığı bir olayı, hatırladığım kadarı ile paylaşmak istedim.

Devamını Oku

1 yorum:

Rodaj Nedir, Nasıl Yapılır ?


Rodaj yada yenileme dönemi (alışma evresi) diye çevirebileceğimiz tanım, otomobillerde çok fazla önem arz etmesine rağmen çok az bilinen bir kavramdır.

Devamını Oku

0 yorum:

Windows 10 'a Diğer Windows Sürümlerinin Sürücülerini (Driverlerini) Yüklemek


Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda, windowsun eski sürümleri XP, Vista, 7 ve 8 işletim sistemlerinde çalışan donanım sürücülerinin eğer Windows 10 için güncellenmiş bir sürücü paketi çıkmamış ise bu eski sürücülerin nasıl W10 da çalışır duruma getirebiliriz beraber bakalım.

Devamını Oku

0 yorum:

Devamını Oku

1 yorum:

Giysi Etiketleri Ve Stilleri


Yıllardır gıcık olduğum ama nedense bir türlü değişmeyen giysilerin boyuna gelen kısmına etiket dikme aptallığı bir türlü değişmedi gitti.

Devamını Oku

0 yorum:

Bilgisayarcının Alet Çantası 2


Bilgisayarlara işletim sistemi kurduktan sonra yada ihtiyacımız olduğunda yardıma koşan yazılımlar. Bilgisayar ile ilgilenen herkesin alet çantasında olması gereken yardımcı programlar.

Devamını Oku

0 yorum:

Bilgisayarcının Alet Çatası 1


Bilgisayarlara işletim sistemi kurduktan sonra yada ihtiyacımız olduğunda yardıma koşan yazılımlar. Bilgisayar ile ilgilenen herkesin alet çantasında olması gereken yardımcı programlar.

Devamını Oku

0 yorum:


Byte (B) ve Bit (b) Farkları Nelerdir ?


Teknoloji ilerledikçe çevremizi yeni ölçü birimleri almaya başladı. Peki bu terminoloji nedir, bilmek bize ne kazandırır kısaca bakalım. Aslında mesela gramı bilsen ne olur bilmesen ne olur gibi basit bir şekilde izah edilebilir. Bilirsen normal olursun bilmezsen cahilistanlılar gibi laf oyunlarına kanar kazık yersin. Aptalsan birde bundan mutlu olursun. Kısaca bilgisayar ölçü birimleri neler beraber bakalım.

Devamını Oku

1 yorum:


Geçmiş zaman alışveriş yapıyoruz Şahin sucukları hediye dağıtıyor. Aslında bu gibi konularda hassas olduğumdan sürekli aldığım marklar vardır. Dedim bir değişiklik olsun, ufak kutuda bir koli aldım.

Devamını Oku

0 yorum:

WebMaster Alet Çantası 1


Webmaster (Türkçesi: Ağ yöneticisi), web sitesi geliştiren kişi anlamında kullanılan bir terimdir.
Kısaca internet siteleri için işter amatör ister profesyonel olsun faydası olabilecek yardımcı siteler. (Webmaster Tools 1)
Devamını Oku

1 yorum:

Bilgisayar Sistem Tasarımı


Masaüstü sistem toplarken yada bir dizüstü incelerken hep yerleşimin ve bazı bileşenlerin yapısının kullanışsız olduğunu düşünmüşümdür. Yıllar geçtikçe bazı yapılar gelişip düzelsede bazı olguların ergonomiksiz yapıları devam ediyor.

Devamını Oku

0 yorum:

Microsof Resmi Kanalından Orijinal Windows Ve Office .iso Kalıplarını İndirin


Microsoft ilk günden itibaren son kullanıcının orijinal Windows ve Office .iso kalıplarını indirme bağlantılarını bulunmaz yapmak için özel çaba sarf etmiştir. Acemi kullanıcı için Microsoft'un sitesinden orijinal kalıpların indirme bağlantılarını bulmak karanlık bir arayışa gitmek gibi olmuştur. Ve Microsoft bu yapısından hiç vazgeçmemiştir.

Devamını Oku

2 yorum:


PDF İçin Yardımcı Editörler


PDF (Portable Document Format); Taşınabilir Belge Biçimi, platformlar arası taşınabilir ve yazdırılabilir belgeler oluşturmak amacıyla üretilmiş sayısal bir dosya biçimidir.

Devamını Oku

1 yorum:

YouTube İçin Yardımcı Servisler Ve Kısayollar


Youtube internetin en çok izlenen video paylaşım kanalı kısaca internet televizyonu için kullanabileceğimiz yardımcı servisler.

Devamını Oku

0 yorum:

Windows 10 Uzun Kullanım Testi


Commodore 64 ile başlayan computer ( o zamanlar bilgisayar terimi henüz kullanımda değildi) sevdamız bu günlere kadar devam etti. Benim o yıllarda "Yazılıma olan hakimiyet, Dünyaya olan hakimiyetdir." Sözümü sanırım Microsoft uyguladı ki bu günkü gücüne ulaştı.

Devamını Oku

0 yorum:

Kendi İnternet Site Engelleyicinizi veya İstenmeyen İçerik Engelleyicinizi Kendiniz Yapın


Çerez (İngilizce: cookie), herhangi bir İnternet sitesi tarafından bilgisayara bırakılan bir tür tanımlama dosyasıdır. Çerez dosyalarında oturum bilgileri ve benzeri veriler saklanır. Çerez kullanan bir site ziyaret edildiğinde bu site, erişimin yapıldığı tarayıcıya veya sabit diske bir ya da daha fazla çerez bırakma konusunda talep gönderebilir.

Devamını Oku

2 yorum:

Google Chrome Site Bildirimleri Nasıl Kapatılır ?


Google Chrome internet tarayıcında sitelerden sürekli gelen bildirimler veya sizden sürekli bildirim al uyarılarından bıktıysanız bu özelliği kapatabilirsiniz.

Devamını Oku

0 yorum:

Online Metin ve Yazı Düzenleme Editörleri


Yazılarınızı, cümlelerinizi, paragraflarınızı, metinlerinizi yada bazı kelimeleri sıralamak düzenlemek veya gruplandırmak istediğinizde office programları kullanabileceğiniz gibi bu küçük işlemleri internet üzerinden hızlıca yapmamızı sağlan faydalı siteler.
Online Metin Editörleri

Devamını Oku

2 yorum:

Windows İçin En İyi Antivirüs Defender (MSE)


Yıllardır söylediğimiz günümüz antivirüsleri aslında hiç bir işe yaramıyor , faydasından çok zararı var düşüncesine, eski Mozilla Mühendisi Robert O'Callahan dan benzer bir açıklama geldi.

Devamını Oku

3 yorum:

Mynet.com Eposta Yada Mynet Oyun Açılmama Çözümü


Mynet.com, Türkiye'nin ilk Türkçe internet platformlarından biridir.1999 yılında kurulan Mynet servisi zamanının 1 numarası olmaya kadar yükselmişti.

Devamını Oku

2 yorum:

Bilgisayar Arıza Testi Yapmak


Bilgisayar  ile uğraşan herkes bilirki bazen anlamsız mavi ekran hataları yada bilgisayarın aniden reset atması gibi sorunların neden kaynaklandığını bilmek önemlidir. Normelde tecrübeli kişiler sorunun belirtilerinden anlayarak teşhisi doğru tahmin etseler de bazı durumlarda özellikle de arızanın gel-git yaptığı bir gözüküp bir normal çalıştığı durumlar çözümü geciktirmektedir.
Devamını Oku

13 yorum:

Blogger RSS (Özet Akışı) Adresleri Nelerdir ?


RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir web sayfası bildirimcisidir. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml'dir.


Devamını Oku

2 yorum: